Цукровий діабет 2 типу: причини виникнення, симптоми, діагностика і лікування
Цукровий діабет у XXI столітті можна назвати епідімією, через велику захворюваність. Основною причиною в першу чергу є надлишок у магазинах швидких вуглеводів, нераціональне харчування і зайві кілограми, які з'являються ніби не звідки. Велика кількість людей просто не помічають симптомів цукрового діабету 2 типу і в першу чергу потребують допомоги ендокринологів. Саме ендокринологи займаються проблемами діабету, а вчасні діагностика та призначене лікування допоможе уникнути непередбачуваних ускладнень і продовжити собі життям.
Зміст статті
- Цукровий діабет 2 типу- що це таке?
- Які причини появи діабету другого типу
- Симптоми захворювання
- Діагностика цукрового діабету
- Можливі ускладнення
- Як лікувати?
- Правильне харчування при діабеті 2 типу
- Профілактика діабету
Цукровий діабет 2 типу - що це таке?
Оскільки найчастіше дане захворювання розвивається у людей віков 40-60 років, він має назву - діабет літніх людей. Нажаль, нові дослідження показують, що хвороба за останні роки помолодшала і тепер все частіше трапляються хворі, яким менше 40 років. Через те, що в клітинах організму порушується здатність сприйняття гормону інсуліну, який виробляється підшлунковою залозою - з'являється цукровий діабет 2 типу. У медичній термінології це називається інсулінорезистентністю. У зв'язку з цим інсулін не може працювати правильно та доставляти в клітини глюкозу - основне джерело енергії, а відтак - вона накопичується і збільшується концентрація цукру в крові.
В таких умовах підшлункова залоза виділяє більше інсуліну - для того, аби компенсувати нестачу енергії. При цьому інсулінорезистентність нікуди не зникає. Тому, для того щоб підшлункова залоза не працювала на вистаження, а інсулін із корисної речовини не перетворився на недолік (при нормі 3,3-5,5 ммоль/л рівень глюкози може сягнути до 20 ммоль/л) - потрібно звернутися до лікаря, який призначить відповідне лікування.
Якщо в крові цуков піднімається до таких високих показників - це може призвести до критичного стану людини, оскільки можна опинитися у глікемічній комі.
Цукровий діабет за ступенями тяжкості
Виділяють три ступені важкості цукрового діабету:
Легка форма - як правило, цю форму хвороби виявляють випадково. Оскільки результати лабораторної діагностики показують рівень цукру в крові на голодний шлунок в межах до 8 ммоль/л, тому і ніяких симптомів діабету людина не відчуває. Для коригування глюкози в крові лікарі рекомендують дієту з обмеженням вуглеводів, особливо тих, які швидко засвоюються.
Середня форма - при даній формі у хворого з'являються симтпоми у вигляді: підвищеної спраги (полідипсія), порушенні харчування (постіно хочеться їсти), надмірного сечовиділення. Да даному єтапі ускладнень може ще не бути, або вони незначні і не впливають на працездатність хворого. У якості лікування приписують комбіновані препарати для зниження цукру, в рідких випадках призначають до 40 ОД інсуліну на добу.
Важка форма хвороби діагностується тоді, коли лабораторно встановлюється рівень глюкози в крові вище 25 ммоль/л. В такому випадку призначається комбіноване лікування та обов'язковий періодичний нагляд лікаря, оскільки може розвинутися гіпоглікемія, що тягне за собою ураження головного мозку, порушення когнітивних функцій, серцево-судинні ускладнення. Бувають випадки, коли хворий потребує термінової реанімаційної допомоги.
За ступенем компенсації вуглеводного обміну існують три фази діабету:
Компенсація - коли хворий проходить відповідне лікування лабораторна діагностика підтверджує зниження цукру до нормальних меж та його повну відсутність у сечі.
Субкомпенсація - при необхідному лікуванні та контролі цукор в крові не перевищує 13,9 ммоль/л, в сечі знаходиться на рівні не більшому, ніж 50 г на добу.
Декомпенсація - відзначається, якщо лабораторні дослідження показують рівень глюкози в крові від 14 ммоль / л і вище, а в сечі більше 50 г на добу, при таких результатах хворому загрожує розвиток гіперглікімічної коми.
За МКБ 10 цукровий діабет 2 типу позначається - Е11
Окремо виділяють Преддіабет (порушення толерантності до вуглеводів). Цей стан діагностується за допомогою медичного дослідження - глюкозотолерантного тесту або аналізу на глікімований гемоглобін.
Чим відрязняється від діабету 1 типу
Ознаки |
Цукровий діабет 1 типу |
Цукровий діабет 2 типу |
Поширеність |
10-20% |
80-90% |
Сезонність |
Осінньо-зимовий та весняний період |
Не помічено |
Вік |
Дорослі до 40 років та діти |
Дорослі після 40 років |
Стать |
Частіше чоловіки |
Частіше жінки |
Маса тіла |
Нормальна або знижена |
Надлишкова вага у 90% випадків |
Початок хвороби |
Швидкий початок, часто розвивається кетоацидоз |
Непомітний та повільний |
Ускладнення судин |
Переважає ураження маленьких судин |
Переважає ураження великих судин |
Антитіла до інсуліну та бета клітинам |
Є |
Немає |
Чутливість клітин до інсуліну |
Збережена |
Понижена |
Лікування |
Інсулін |
Дієта, цукрознижуючі препарати, інсулін (у пізній стадії) |
Які причини появи діабету другого типу
На даний час проведено чимало досліджень, які стосуються цукрового діабету, але наразі, вчені не знайшли відповіді на запитання - чому розвивається цукровий діабет 2-го типу. Проте визначені сприятливі фактори, при яких захворювання розвивається швидкими темпами:
Ожиріння - основна причина появи інсулінорезистентності. На даний час немає точних досліджених і визначених механізмів, які пояснюють зв'язок ожиріння і резистентності тканин до інсуліну. Однак чимала частина дослідників вважають, що особи з надмірною вагою мають значно більше проблем із засвоюванністю цукрів, ніж стрункі люди.
Генетична схильність, якщо у вашій родині існують випадки захворювання на діабет, то це суттєво збільшує шанси захворіти на дану хворобу і вам.
Стрес, інфекційні захворювання можуть спровокувати розвиток як діабету другого типу, так і першого.
Проведені дослідження говорять про те, що у 80% жінок з діагнозом полікістоз яєчників також було діагностовано інсулінорезистентність і значно вищий за норму рівень цукру в крові. На сьогодні не з'ясовано,чому з'являється така залежність хвороб.
На даний час дослідженнями встановлено, що при надмірній кількості у крові гормону росту або глюкокортикостероїдів також викликає можливе зниження засвоюванності тканинами інсуліну, що, в свою чергу, може викликати захворювання.
Інсулінові рецептори розпізнають інсулін і відповідають за пропуск глюкози в кров, але під дією різних шкідливих факторів в цих рецепторах можуть виникати мутації, які порушують їхню нормальну роботу.
Окрім того людей старше 40 років, які мають високий рівень холестерину і тригліцеридів, а також діагностовану артеріальну гіпертензію відносять до групи ризику захворіти на діабет 2-го типу.
Симптоми захворювання
- Свербіж і подразнення шкіри та зони статевих органів.
- Полідипсія - постійне відчуття спраги.
- Поліурія - значно підвищується частота сечовипускань.
- Необгрунтована стомлюваність, сонливість, повільність.
- Часті шкірні інфекції.
- Сухість слизових оболонок.
- Якщо з'являють рани - вони довго не загоюються.
- Порушення чутливості у вигляді оніміння, поколювання кінцівок.
Діагностика цукрового діабету
Для підтвердження або спростування у пацієта діагнозу діабет 2-го типу лікар направляє його на лабораторні дослідження, а саме:
- аналіз крові на глюкозу;
- HbA1c (визначення глікозильованого гемоглобіну);
- аналіз сечі на цукор і кетонові тіла;
- глюкозотолерантний тест.
Якщо хвороба знаходиться на ранньому етапі то розпізнати її можна доволі дешевим способом виконавши тест на толерантність до глюкози. Суть методу полягає у кількаразовому заборі крові у пацієнта. Перший раз медпрацівник робить забір матеріалу у пацієнта натщесерце, після чого йому дають випити 75 г глюкози. Через дві години відбувається повторний забір крові і перевірка рівня глюкози. Якщо організм працює як слід рівень цукру в крові має бути до 7,8 ммоль/л через дві години, а при цукровому діабеті буде більше 11 ммоль / л.
Існують і більш розширені тести, коли забірр матеріалу відбувається 4 рази через кожні півгодини. Такі лабораторні дослідження вважаються більш інформативними при оцінці рівня цукру при навантаженні глюкозою.
Наразі в нас існує багато професійних приватних лабораторій і є можливість обирати враховуючи і цінову політику, і лабораторні методи визначення глюкози в крові. Адже одні дослідження передбачають забір матеріалу з вени, а інші з пальця. Використовують також експрес-діагностику із застосуванням тест-смужок і глюкометрів. Однак, що б ви не обрали варто врахувати: у венозній і капілярній крові показники цукру відрізняються, і іноді це відіграє важливу роль. При дослідженні крові з пальця рівель глюкози буде на 10-15% вище, ніж у венозній крові.
Якщо дослідження проводиться у пацієнта натщесерце то концентрація цукру в крові капілярній буде приблизно однакова із венозною кровью. А після їжі у крові з пальця глюкози більше на 1-1,1 ммоль / л, ніж у венозній.
Можливі ускладнення
Якщо пройдені всі методи досліджень і лікарем встановлено діагноз цукровий діабет 2 типу, це означає, що потрібно змінити ритм і якість свого життя. Обов'язково постійно контролювати рівень глюкози в крові, приймати відповідні ліки для зниження цукру в крові, перейти на дієтичне харчування, яке допомагає в таких випадках в нормалізації стану. Необхідно позбутися шкідливих звичок і чітко розуміти, що високий рівень цукру - це негативний вплив на судини, а відтак високий ризик виникнення різноманітних ускладнень. Для уникнення цього необхідно тримати рівень глюкози в межах норми.
Пийнято поділяти ускладнення від діабету на дві групи: гострі і хронічні.
Гострі ускладнення - це, як правило, коматозні стани, до яких призводить різка декомпенсація стану хворого. Така ситуація може виникнути у випадку передозування інсуліном, неадекватному та безконтрольному прийомі лікарських препаратів, недотриманні режиму харчування. При гострих ускладненнях хворий потребує негайної госпіталізації та кваліфікованої допомоги медиків.
Хронічні (пізні) ускладнення - стани, які розвиваються поступово займаючи більше часу.
Всі хронічні ускладнення діабету 2 типу діляться на три групи:
Мікросудинні - відбувається порушення на рівні дрібних судин - капілярів, венул і артеріол. В таких випадках страждають судини сітківки ока (діабетична ретинопатія), формуються аневризми, основна небезпека яких в тому, що вони можуть в будь-який момент розірватися. Як наслідок ці негативні зміни можуть спровокувати втрату зору у пацієнта. Окрім того страждають судини ниркових клубочків, а відтак, якщо не приймати ніяких дій, формується ниркова недостатність.
Макросудинні - відбувається порушення у роботі судин більшого калібру. В таких випадках страждає міокард і головний мозок - розвивається ішемія, а також вражаються периферичні судини. При діагностованому цукровому діабеті збільшується можливість атеросклеротичного ураження судин в 3-4 рази. Окрім того виникає великий ризик ампутації кінцівок у хворих на цукровий діабет;
Діабетична нейропатія - стан, коли вражається центральна і / або периферична нервова система. Через гіперглікемію нервові волокна піддаються постійному тиску, а відтак виникають незворотні біохімічні зміни, які порушують нормальне проведення нервового імпульсу по волокнах.
Як лікувати?
Для досягнення оптимального результату при лікуванні цукрового діабету 2 типу необхідно використовувати комплексний підхід. Коли хвороба знаходиться на ранньому етапі розвитку для контролю над нею та стабілізації стану достатньо дотримуватися рекомендованої дієти. Тоді як на пізніх стадіях можливі незворотні зміни в організмі та серйозні медичні стани через один пропущений прийом ліків або інсуліну.
Дієта та фізичні навантаження
В боротьбі з даною хворобою не дивлячись на те, який перебіг хвороби в першу чергу призначається дієта. Людям з надмірною вагою потрібно подбати про зниження калорійності своїє їжі з врахуванням розумової і фізичної активності протягом дня.
Одним з важливих обмежень є заборона алкоголю, оскільки в комбінації з деякими медичними препаратами може розвиватися гіпоглікемія або лактацидоз. Окрім того алкоголь сам по собі містить багато непотрібних калорій.
Потрібно звернути увагу і на фізичну активність пацієнта. Адже при спокійному і малорухливому способі життя вірогідніше збільшення маси тіла - а відтак зайва вага, яка і може спровокувати діабет 2 типу та його ускладнення. Проте, в будь якому разі, необхідно поступово вводити фізичне навантаження і заняття, для того аби не зашкодити власному здоров'ю. Тому розпочинати краще за все зі звичайної ходьби по півгодини 3 рази в день, якщо є можливість можна додати плавання. Поступово навантаження потрібно збільшувати і не припиняти тренування адже спорт не лише допомагає швидше позбутися зайвої ваги, а й впливає на зниження інсулінорезистентності клітин, не даючи діабету прогресувати.
Препарати, що знижують цукор
Якщо ви старанно займаєтеся спортом і вживаєте дієтичну їжу, а рівень глюкози не надто знижується, потрібно звернутися до лікаря та підібрати протидіабетичні препарати. Їх вибір зараз значний, розрахований на різні фінансові можливості. Окрім того, частина препаратів крім свого основного завдання - підтримки нормального рівня цукру в крові, покращують мікроциркуляцію і систему гемостазу.
Перелік препаратів для нормалізації глюкози:
- бігуаніди (метформін);
- похідні сульфонілсечовини (гліклазид);
- інгібітори глюкозидази;
- глініди (натеглінід);
- інгібітори білків SGLT2;
- гліфлозіни;
- тіазолідиндіони (піоглітазон).
Інсулінотерапія
Якщо у пацієнта встановлено діагноз діабет 2 типу щоб уникнути ускладень та підтримувати нормальний ірвень цукру в крові призначається інсулінотерапія, оскільки чим більше прогресує хвороба тим більше знижується можливість вироблення підшлунковою залозою власного гормону. Для зручності користування розроблені спеціальні шприци та шприц-ручки для введення інсуліну, вони мають досить тонку голку і зрозумілу конструкцію. Відносно новим пристроєм є інсулінова помпа, наявність якої допомагає уникнути багаторазових щоденних ін'єкцій.
Народні засоби для зниження цукру в крові
Існують чимало продуктів і рослин, які здатні вплинути на рівень глюкози в крові, а також покращити обмінні процеси в острівцях Лангерганса для збільшення вироблення інсуліну. Такі засоби вважаються народнми.
Кориця у своєму складі містить органічні сполуки, які покращують обмін речовин. Її можна додавати не лише до чаю чи кави, а й у вигляді спеції до перших страв чи гарнірів.
Цикорій містить дуже багато корисних речовин, віталінім С і В1, а аткож ефірні масла. Його рекомендують не лише для профілактики діабету другого типу, а й гіпертонікам, при судинних бляшках та різних інфекціях. Його додають у різні напої, можна також готувати відвари і настої, допомагає боротися зі стресами зміцнюючи нервову систему.
Чорниця - надзвичайно корисна ягода, її використовують навіть при виготовленні препаратів для лікування діабету. А з листя чорніці можна самому приготувати напій для зниження цукру в крові: одну столову ложку листя залити водою, поставити на вогонь і дочекатися коли вода закипить, після чого одразу зняти з вогню, накрити кришкою і дати настоятися дві години. Вживати такий відвар можна три рази на добу.
Волоський горіх - містить значну кількість цинку і марганцю при вживанні яких є гіпоглікемічний ефект. Окрім того горіх містить кальцій і вітамін D.
Липовий чай - не тільки приємний напій, а й має цукрознижувальний ефект, до того ж надає оздоровчу дію на організм завдяки ефірним маслам, які містяться у квітах липи. Щоб приготувати корисний напій потрібно дві столові ложки липового цвіту залити один стаканом окропу, дати настоятися 30 хв і можна споживати. За бажанням можна додати цедру лимона. Пити такий напій потрібно щодня по три рази на день.
При всіх корисних властивостях настоїв і напоїв не варто забувати, що це не ліки, і використовувати їх можна у комплексі, в якості допоміжної терапії при обов'язковому використанні антидіабетичних препаратів!
Правильне харчування при діабеті 2 типу
При цукровому діабеті важливим елементом є корекція харчування, оскільки саме завдяки їй можливо підтримувати глюкозу в крові на стабільному рівні. Потрібно пам'ятати, що дуже важливо дотримуватися графіка харчування і намагатися не пропускати чергові прийоми їжі.
Загалом при діабеті в їжі повинні бути обмежені вуглеводи. Їх є кілька видів і поділяються вони за засвоюванністю, а саме: на швидкі і повільні. Різниця між ними полягає ще й у властивостях - а це в свою чергу впливає на калорійність продуктів. Одразу при переході на дієтичне харчування діабетикам буває важко визначити свій добовий обсяг вуглеводів. Для зручності фахівці виділили поняття хлібна одиниця, яка містить в собі 10-12 грамів вуглеводів незалежно від продукту.
Дослідження показали, що одна хлібна одиниця підвіщує рівень глюкози приблизно на 2,8 ммоль / л, а щоб організм зумів засвоїти таку кількості глюкози необхідно 2 одиниці інсуліну. Враховуючи кількість з'їдених хлібних одиниць розраховується доза інсуліну, яку потрібно ввести. 1 хлібній одиниці відповідає півсклянки гречаної каші або одне невелике яблуко. В цілому за один день потрібно з'їсти приблизно 18-24 хлібних одиниць, однак зробити це потрібно протягом всіх прийомів їжі, тобто приблизно по 3-5 хлібних одиниць за раз. Існують спеціальні діабетичні школи де про всі ці речі можна дізнатися більш детально.
Профілактика діабету
Як і для інших хвороб, для цукрового діабету діє той же поділ профілактики данної хвороби на:
- первинну;
- вторинну.
Первинна профілактика допомагає не дати розвинутися хворобі взагалі, а вторинна спрямована на те, щоб не допустити ускладнень, якщо все ж діагноз - діабет вам встановили. Профілактика в цілому має за мету - стабілізувати рівень глюкози на нормальних показниках, та, по можливості, усунути додаткові чинники ризику, які можуть викликати цукровий діабет 2 типу.
Загалом для людей з надлишковою вагою рекомендована дієта. У раціон включається нежирне м'ясо і риба, свіжі овочі і фрукти з низьким глікемічним індексом (обмежується картопля, банани і виноград). Варто обмежити вживання макаронних виробів, білого хліба, круп і солодощів.
Обов'язково змінити свій спосіб життя на активний, щоб фізичні навантаження стали регулярними і, по можливості, посильніми. Також, якщо вийде, додати до свого активу плавання.
Важливо усунути всі інфекційні вогнища, а жінкам з полікістозом яєчників не пропускати регулярні огляди у гінеколога.
Уникати по можливості стресових ситуацій.