Цукровий діабет 2 типу: причини виникнення, симптоми, діагностика і лікування
Цукровий діабет у XXI столітті можна назвати епідімією, через велику захворюваність. Основною причиною в першу чергу є надлишок у магазинах швидких вуглеводів, нераціональне харчування і зайві кілограми, які з'являються ніби не звідки. Велика кількість людей просто не помічають симптомів цукрового діабету 2 типу і в першу чергу потребують допомоги ендокринологів. Саме ендокринологи займаються проблемами діабету, а вчасні діагностика та призначене лікування допоможе уникнути непередбачуваних ускладнень і продовжити собі життям.
Зміст статті
- Цукровий діабет 2 типу- що це таке?
- Які причини появи діабету другого типу
- Симптоми захворювання
- Діагностика цукрового діабету
- Можливі ускладнення
- Як лікувати?
- Правильне харчування при діабеті 2 типу
- Профілактика діабету
Цукровий діабет 2 типу - що це таке?
Оскільки найчастіше дане захворювання розвивається у людей віков 40-60 років, він має назву - діабет літніх людей. Нажаль, нові дослідження показують, що хвороба за останні роки помолодшала і тепер все частіше трапляються хворі, яким менше 40 років. Через те, що в клітинах організму порушується здатність сприйняття гормону інсуліну, який виробляється підшлунковою залозою - з'являється цукровий діабет 2 типу. У медичній термінології це називається інсулінорезистентністю. У зв'язку з цим інсулін не може працювати правильно та доставляти в клітини глюкозу - основне джерело енергії, а відтак - вона накопичується і збільшується концентрація цукру в крові.
Щоб компенсувати нестачу енергії, підшлункова залоза виділяє більше інсуліну, ніж зазвичай. При цьому інсулінорезистентність нікуди не зникає. Якщо в цей момент вчасно не призначити лікування, то підшлункова "виснажується" і надлишок інсуліну перетворюється в недолік. Рівень глюкози в крові піднімається до 20 ммоль/л і вище (при нормі 3,3-5,5 ммоль/л).
Високий рівень цукру в крові може привести до критичного станом, що загрожуэ життю - гіперглікемічної коми!
Цукровий діабет за ступенями тяжкості
Існують три ступені тяжкості цукрового діабету:
Легка форма - найчастіше її знаходять випадково, так як симптомів діабету хворий не відчуває. Немає значних коливань цукру в крові, натщесерце рівень глікемії не перевищує 8 ммоль / л. Основне лікування - дієта з обмеженням вуглеводів, особливо легкозасвоюваних.
Діабет середнього ступеня тяжкості. З'являються скарги і симптоми захворювання. Ускладнень або немає, або вони не погіршують працездатність хворого. Лікування полягає в прийомі комбінованих препаратів, що знижують цукор. У деяких випадках призначається інсулін до 40 ОД на добу.
Важкий перебіг характеризується високим рівнем глікемії натщесерце. Завжди призначається комбіноване лікування: цукрознижувальні препарати та інсулін (більше 40 ОД на добу).
При огляді можна виявити різні судинні ускладнення. Стан іноді вимагає термінової реанімаційної допомоги.
За ступенем компенсації вуглеводного обміну існують три фази діабету:
Компенсація - під час лікування цукор тримається в межах норми, повністю відсутня в сечі.
Субкомпенсація - глюкоза в крові не підвищується більш 13,9 ммоль/л, в сечі не перевищує 50 г на добу.
Декомпенсація - глікемія від 14 ммоль / л і вище, в сечі більше 50 г на добу, можливий розвиток гипергликемической коми.
За МКБ 10 цукровий діабет 2 типу позначається - Е11
Окремо виділяють Преддіабет (порушення толерантності до вуглеводів). Цей стан діагностується за допомогою медичного дослідження - глюкозотолерантного тесту або аналізу на глікірованний гемоглобін.
Чим відрязняється від діабету 1 типу
Ознаки |
Цукровий діабет 1 типу |
Цукровий діабет 2 типу |
Поширеність |
10-20% |
80-90% |
Сезонність |
Осінньо-зимовий та весняний період |
Не помічено |
Вік |
Дорослі до 40 років та діти |
Дорослі після 40 років |
Стать |
Частіше чоловіки |
Частіше жінки |
Маса тіла |
Нормальна або знижена |
Надлишкова вага у 90% випадків |
Початок хвороби |
Швидкий початок, часто розвивається кетоацидоз |
Непомітний та повільний |
Ускладнення судин |
Переважає ураження маленьких сосуідів |
Переважає ураження великих сосудів |
Антитіла до інсуліну та бета клітинам |
Є |
Немає |
Чутливість клітин до інсуліну |
Збережена |
Понижена |
Лікування |
Інсулін |
Дієта, сахаропонижаючі препарати, інсулін (у пізній стадії) |
Які причини появи діабету другого типу
Через що виникає цукровий діабет 2-го типу вченим ще невідомо, існують сприятливі фактори, які збільшують ризик розвитку захворювання:
Ожиріння - основна причина появи інсулінорезистентності. Механізми, які вказували б на зв'язок ожиріння і резистентності тканин до інсуліну, поки не з'ясовані остаточно. Частина вчених свідчать на користь зниження чисельності рецепторів до інсуліну в осіб з ожирінням в порівнянні з худими.
Генетична схильність (наявність у родичів діабету) збільшує ймовірність розвитку захворювання в кілька разів.
Стрес, інфекційні захворювання можуть спровокувати розвиток як діабету другого типу, так і першого.
У 80% жінок з полікістозом яєчників була виявлена інсулінорезистентність і підвищений рівень інсуліну. Залежність виявлена, але патогенез розвитку захворювання в цьому випадку поки не з'ясований.
Надмірна кількість в крові гормону росту або глюкокортикостероїдів може знижувати чутливість тканин до інсуліну, викликаючи захворювання.
Під впливом різних шкідливих чинників можуть виникнути мутації інсулінових рецепторів, які не можуть розпізнавати інсулін і пропускати глюкозу в клітини. Також до факторів ризику 2-го типу діабету відносять людей у віці після 40 років з високим рівнем холестерину і тригліцеридів, з наявністю артеріальної гіпертензії.
Симптоми захворювання
-
Незрозумілий свербіж шкірних покривів і статевих органів.
- Полідипсія - постійно мучить почуття спраги.
- Поліурія - підвищена частота сечовипускань.
- Підвищена стомлюваність, сонливість, повільність.
- Часті шкірні інфекції.
- Сухість слизових оболонок.
- Довго незагойні рани.
- Порушення чутливості у вигляді оніміння, поколювання кінцівок.
Діагностика цукрового діабету
Дослідження, які підтверджують або спростовують наявність цукрового діабету 2 типу:
- аналіз крові на глюкозу;
- HbA1c (визначення глікозильованого гемоглобіну);
- аналіз сечі на цукор і кетонові тіла;
- глюкозотолерантний тест.
На ранніх етапах цукровий діабет 2-го типу можна розпізнати недорогим способом при проведенні тесту на толерантність до глюкози. Метод полягає в тому, що забір крові здійснюють кілька разів. На голодний шлунок медсестра здійснює забір крові, після чого пацієнтові потрібно випити 75 г глюкози. За результату другої години кров беруть знову і дивляться рівень глюкози. У нормі він повинен бути до 7,8 ммоль/л через дві години, а при цукровому діабеті буде більше 11 ммоль / л.
Також є розширені тести, де кров беруть 4 рази через кожні півгодини. Вони вважаються більш інформативними при оцінці рівня цукру в відповідь на навантаження глюкозою.
Зараз існує багато приватних лабораторій, кров на цукор в яких деякі беруть з вени, а деякі з пальця. Досить розвинена стала і експрес-діагностика за допомогою глюкометрів або тест-смужок. Справа в тому, що в венозної і капілярної крові показники цукру відрізняються, а це має часом дуже істотне значення.
При дослідженні плазми крові показник рівня цукру буде на 10-15% вище, ніж у венозній крові.
Глюкоза крові натще з капілярної крові приблизно однакова з концентрацією цукру крові з вени. У капілярної крові після їжі глюкози більше на 1-1,1 ммоль / л, ніж у венозній.
Можливі ускладнення
Після постановки діагнозу цукровий діабет 2 типу пацієнту необхідно звикати до постійного контролю цукру крові, приймати регулярно цукрознижувальні таблетки, а також дотримуватися дієти і відмовитися від шкідливих пристрастей. Потрібно розуміти, що високий цукор крові негативно впливає на судини, викликаючи різні ускладнення.
Якщо тримати рівень цукру в межах норми, то ризик появи ускладнень значно зменшується.
Всі ускладнення діабету діляться на дві великі групи: гострі і хронічні.
До гострих ускладнень відносяться коматозні стану, причиною яких є різка декомпенсація стану хворого. Це може статися при передозуванні інсуліну, при порушеннях в харчуванні і нерегулярному, безконтрольному прийомі призначених препаратів. Стан вимагає негайної допомоги фахівців з госпіталізацією в стаціонар.
Хронічні (пізні) ускладнення розвиваються поступово протягом тривалого часу.
Всі хронічні ускладнення діабету 2 типу діляться на три групи:
Мікросудинні - ураження на рівні дрібних судин - капілярів, венул і артеріол. Страждають судини сітківки ока (діабетична ретинопатія), формуються аневризми, які можуть в будь-який момент розірватися. В кінцевому підсумку такі зміни можуть призвести до втрати зору. Судини ниркових клубочків також зазнають змін, в результаті яких формується ниркова недостатність.
Макросудинні - ураження судин більшого калібру. Прогресує ішемія міокарда та головного мозку, а також облітеруючі захворювання периферичних судин. Ці стани є наслідком атеросклеротичного ураження судин, а наявність цукрового діабету збільшує ризик їх виникнення в 3-4 рази. Ризик ампутації кінцівок у людей з декомпенсація на цукровий діабет вище в 20 разів !;
Діабетична нейропатія. Відбувається ураження центральної і / або периферичної нервової системи. На нервове волокно чиниться постійний вплив гіперглікемії, виникають певні біохімічні зміни, в результаті яких нормальне проведення імпульсу по волокнах порушується.
Як лікувати?
У лікуванні цукрового діабету 2 типу найбільш важливий комплексний підхід. На ранніх стадіях досить однієї дієти для стабілізації рівня глюкози, а на пізніх стадіях один упущений прийом ліків або інсуліну може обернутися гипергликемической комою.
Дієта та фізичні навантаження
В першу чергу незалежно від тяжкості захворювання призначається дієта. Повним людям необхідно знижувати калорійність з урахуванням розумової і фізичної активності протягом дня.
Алкоголь вживати заборонено, так як в комбінації з деякими препаратами може розвиватися гіпоглікемія або лактатацидоз. Та й до того ж він містить в собі багато зайвий калорій.
Коригувати потрібно і фізичну активність. Малорухливий спосіб негативно позначається на масі тіла - провокує діабет 2 типу та його ускладнення. Навантаження потрібно давати поступово, виходячи з початкового стану. Оптимальною для старту є ходьба по півгодини 3 рази в день, а також плавання в міру своїх можливостей. Згодом навантаження плавно збільшувати. Крім того, що заняття спортом прискорюють зниження ваги, вони знижують інсулінорезистентність клітин, не даючи діабету прогресувати.
Препарати, що знижують цукор
При неефективності дієти і фізичних навантажень підбираються антидіабетичні препарати, яких зараз досить багато. Вони необхідні для підтримки нормального рівня цукру в крові. Деякі препарати крім своєї основної дії сприятливо впливають на мікроциркуляцію і систему гемостазу.
Перелік сахарознижуючих препаратів:
- бігуаніди (метформін);
- похідні сульфонілсечовини (гліклазид);
- інгібітори глюкозидази;
- глініди (натеглінід);
- інгібітори білків SGLT2;
- гліфлозіни;
- тіазолідиндіони (піоглітазон).
Інсулінотерапія
При декомпенсації діабету 2 типу та розвитку ускладнень призначається інсулінотерапія, так як вироблення власного гормону підшлункової залози знижується з прогресуванням захворювання. Існують спеціальні шприци та шприц-ручки для введення інсуліну, які мають досить тонку голку і зрозумілу конструкцію. Відносно новим пристроєм є інсулінова помпа, наявність якої допомагає уникнути багаторазових щоденних ін'єкцій.
Народні засоби
Є продукти і рослини, здатні вплинути на рівень цукру в крові, а також посилити вироблення інсуліну острівцями Лангерганса. Такі засоби відносяться до народних.
Кориця має речовини в своєму складі, які сприятливо впливають на обмін речовин діабетика. Корисним буде пити чай з додаванням чайної ложки цієї прянощі.
Цикорій рекомендують приймати для профілактики цукрового діабету другого типу. Містить в собі безліч мінеральних речовин, ефірних масел, вітаміни С і В1. Він рекомендований гіпертонікам, при судинних бляшках і різних інфекціях. На його основі готують різні відвари і настої, він допомагає організму боротися зі стресами, зміцнюючи нервову систему.
Чорниця. На основі цієї ягоди існують навіть препарати для лікування діабету. Можна робити відвар з листя чорниці: одну столову ложку листя залити водою і відправити на плиту. При кипінні відразу зняти з вогню, а через дві години можна пити приготований напій. Такий відвар можна вживати тричі на добу.
Волоський горіх - при його споживанні є гіпоглікемічний ефект за рахунок вмісту цинку і марганцю. Також в ньому присутні кальцій і вітамін D.
Липовий чай. Він володіє гипогликемическим ефектом, надаючи до того ж загальне оздоровче дію на організм. Для приготування такого напою потрібно залити дві столові ложки липи одним стаканом окропу. Можна додати туди цедру лимона. Пити такий напій потрібно щодня по три рази на день.
Не варто забувати, що використання народних засобів в якості монотерапії ефективності не дасть. Вони є підтримуючої і допоміжної терапією в поєднанні з антидіабетичними препаратами!
Правильне харчування при діабеті 2 типу
Основною метою корекції харчування хворим на цукровий діабет є підтримка цукру крові на стабільному рівні. Неприпустимі його різкі скачки, завжди потрібно дотримуватися графіка харчування і ні в якому разі не пропускати черговий прийом їжі.
Харчування при 2 типі діабету направлено на обмеження вуглеводів в їжі. Всі вуглеводи розрізняються між собою по засвоюваності, діляться на швидкі і повільні. Різниця є і у властивостях, калорійності продуктів. У перший час діабетикам дуже складно визначити свій добовий обсяг вуглеводів. Для зручності фахівці виділили поняття хлібна одиниця, яка містить в собі 10-12 грамів вуглеводів незалежно від продукту.
В середньому одна хлібна одиниця підвищує рівень глюкози на 2,8 ммоль / л, а для засвоєння такої кількості глюкози необхідно 2 одиниці інсуліну. Виходячи з з'їдених хлібних одиниць розраховується доза інсуліну, необхідна для введення. 1 хлібній одиниці відповідає півсклянки гречаної каші або одне невелике яблуко. За день людина повинна з'їсти близько 18-24 хлібних одиниць, які потрібно розподілити на всі прийоми їжі: приблизно по 3-5 хлібних одиниць на один прийом. Більш докладно про це людям з діабетом розповідають в спеціальних діабетичних школах.
Профілактика діабету
Профілактика багатьох захворювань, в тому числі і цукрового діабету 2-го типу, ділиться на:
- первинну;
- вторинну.
Первинна спрямована на те, щоб запобігти розвитку захворювання взагалі, а вторинна дозволить уникнути виникнення ускладнень при вже встановленому діагнозі. Основною метою є стабілізація цукру крові на нормальних цифрах, усунення всіх чинників ризику, здатних викликати цукровий діабет 2 типу.
Дієта - рекомендована особливо особам з підвищеною масою тіла. У раціон включається нежирне м'ясо і риба, свіжі овочі і фрукти з низьким глікемічним індексом (обмежується картопля, банани і виноград). Не вживати в їжу щодня макаронні вироби, білий хліб, крупи і солодощі.
Активний спосіб життя. Головне - регулярність і посильность фізичних навантажень. Для початку достатньо піших прогулянок або плавання.
Усунення по можливості всі вогнища інфекції. Жінкам з полікістозом яєчників регулярно спостерігатися у гінеколога.
Уникати по можливості стресових ситуацій.